به سایت روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی واحد خوراسگان خوش آمدید.
width=3
صفحه اصلي سازمان مركزي 
اطلاعيه دانشگاه در يك نگاه
ارتباط با ما در باره ما
width=5
دكترچاوشي در گفتگو با آنا مطرح كرد؛ آينده‌اي درخشان براي علاقه‌مندان به كارآفريني در رشته علوم و مهندسي آب
دكترچاوشي در گفتگو با آنا مطرح كرد؛  آينده‌اي درخشان براي علاقه‌مندان به كارآفريني در رشته علوم و مهندسي آب

مديرگروه علوم و مهندسي آب دانشگاه آزاد اسلامي واحد اصفهان(خوراسگان) گفت: توسعه روزافزون فناوري‌هاي نوين در علوم و مهندسي آب و لزوم توجه به مديريت منابع آب كشور نياز گسترده به كارشناسان در اين رشته را دوچندان كرده است.

الهام چاوشي درباره جايگاه و ارزش علوم و مهندسي آب اظهار كرد:محدوديت‌هاي جدي در منابع آب و عواقب خطرناك سيلاب‌ها در بخش‌هايي از كشور و خشكسالي در بخش‌هايي ديگر و خسارت‌هاي بسيار سنگين اين دو پديده، لزوم توجه جدي‌تر به مديريت امور آب و جايگاه و ارزش توجه به رشته علوم و مهندسي آب را مورد توجه قرار مي‌دهد.

وي افزود: نياز فراوان بخش‌هاي خصوصي و دولتي در آينده نه‌چندان دور به مهندسان علوم و مهندسي آب و امكان توليد فناوري و كارآفريني به‌ويژه در موضوع روش‌هاي نوين آبياري در كشاورزي و گردش آب در بخش‌هاي صنعتي، اداري و بخش خانگي، افق اشتغال و اشتغالزايي در اين رشته را روشن ساخته است.

مدير گروه خاكشناسي و علوم و مهندسي آب دانشگاه آزاد اسلامي واحد اصفهان (خوراسگان) با بيان اينكه توليد هر نوع شغل و كارآفريني، بستگي به تلاش خود فرد دارد، گفت: در راستاي تأمين نيروي انساني متخصص در رشته آبياري و زهكشي و به‌منظور نيل به خودكفايي در زمينه آبياري و زهكشي لازم است كارشناساني تربيت شوند كه بتوانند با استفاده از دانش و تجربيات خود در توسعه و رشد اقتصادي كشور از طريق بالا بردن راندمان استفاده از منابع آب‌وخاك دخالت كرده و در امور تحقيقات و آموزش و برنامه‌ريزي و طراحي و زهكشي نيز خدمت كنند.

چاوشي مطرح كرد: فارغ‌التحصيلان  رشته علوم و مهندسي آب علاوه بر دانش‌پايه علوم آب، به دانش تخصصي در يكي از زمينه‌هاي تخصصي مرتبط با آب مانند؛ آب شهري، آب كشاورزي، سازه‌هاي آبي، مهندسي زهكشي و غيره و يا به دانش و اطلاعات‌پايه در يك رشته ديگر مانند؛ رشته‌هاي علوم انساني، ساير رشته‌هاي مهندسي مانند كامپيوتر، برق و غيره، مسلط خواهند بود.

وي درباره بازار كار اي رشته اظهار كرد: فارغ‌التحصيلان علوم و مهندسي آب قادر خواهند بود در هر كدام از خوشه‌هاي تحصيلي، در سازمان جهاد كشاورزي، شركت‌هاي تابعه وزارت نيرو؛ شركت آب منطقه‌اي و شركت آب و فاضلاب، شركت‌هاي مهندسان مشاور و پيمانكاري در زمينه‌هاي مختلف مربوط به آب مانند؛ آب‌رساني، آبياري و زهكشي و ... به‌عنوان كارشناس مطالعات و مهندس ناظر، مشغول به كار شوند.

عضو هيئت علمي دانشكده كشاورزي دانشگاه آزاد اسلامي واحد اصفهان(خوراسگان) افزود: در برنامه درسي رشته علوم و مهندسي آب، 13 خوشه تخصصي تعريف‌شده و در هر خوشه بين 22 تا 24 واحد درسي پيش بيني شده كه دانشجو مي‌تواند به‌صورت كاملاً اختياري و بنا به علاقه خود و شرايط دانشگاهي كه در آن تحصيل مي‌كند يكي از اين خوشه‌ها را انتخاب كند.

چاوشي تصريح كرد: اين خوشه‌ها شامل خوشه آبياري و زهكشي، سازه‌هاي آبي، مديريت منابع آب، هواشناسي كشاورزي، آب و فناوري اطلاعات، آب و مهندسي محيط‌زيست، آب و كشاورزي، آب و توسعه، آب و اقتصاد، آب و حكمراني، آب و حقوق، آب و مهندسي سيستم و مهندسي آثار و سازه‌هاي تاريخي آبي هستند و فعلاً اين 13 خوشه براي رشته علوم و مهندسي آب به تصويب نهايي رسيده است.

وي گفت: مهندسي آب يكي از رشته‌هاي دانشكده كشاورزي است كه پذيرفته‌شدگان در اين رشته بايد ديپلم رياضي داشته باشند و در واقع اين رشته پلي است بين رشته‌هاي عمران و كشاورزي كه فارغ‌التحصيلان رشته قادرند مسائل فني عمران را در زمينه كشاورزي به‌كارگيرند و فارغ‌التحصيلان اين رشته مي‌توانند در طراحي سيستم‌هاي آبياري تحت‌فشار، طراحي شبكه‌هاي آبياري و زهكشي و مسائل مربوط به سدها فعاليت كنند و بيشتر در زمينه نظارت و اجرا و در بحث آب‌هاي زيرزميني فعاليت دارند.

مديرگروه علوم و مهندسي آب دانشگاه آزاد اسلامي واحد اصفهان(خوراسگان) با بيان اينكه رشته مهندسي آب بازار كار مناسبي نسبت به ساير رشته‌هاي كشاورزي دارد، مطرح كرد: دانشجوياني كه در مقطع كارشناسي رشته علوم و مهندسي آب پذيرفته شوند بايد در دوره چهارساله تحصيل خود مجموعاً 140 واحد درسي را بگذرانند كه 22 واحد آن عمومي، 24 واحد درس‌هاي علوم پايه، 59 واحد درسي تخصصي رشته است و مي‌توانند حداقل 15 واحد و حداكثر 24 واحد درسي از خوشه انتخابي و بين پنج تا 14 واحد درس‌هاي انتخابي رشته را در كنار 6 واحد كارورزي بگذرانند.

چاوشي خاطرنشان كرد: مدرك فارغ‌التحصيلان كارشناسي رشته علوم و مهندسي آب با همين عنوان و بدون ذكر گرايش و خوشه صادر مي‌شود؛اما در ريزنمرات و كارنامه آنان، واحدهاي درسي و خوشه‌هاي انتخابي آنها مشخص خواهد بود.

به گزارش آنا،گروه مهندسي آب دانشگاه آزاد اسلامي واحد اصفهان(خوراسگان) داراي امكانات آزمايشگاهي از قبيل آزمايشگاه هيدروليك و مكانيك سيالات، آبياري و زهكشي و نقشه‌برداري بوده و اين دانشگاه  با داشتن مركز تحقيقات آب براي حل معضلات مرتبط با كمبود منابع آب كشور و استان با كمك متخصصان رشته تخصصي آب فعاليت تحقيقاتي و ترويجي انجام مي‌دهد و در شاخه‌هاي تخصصي رشته علوم و مهندسي آب در مقطع كارشناسي، مبادرت به پذيرش دانشجو بدون آزمون كرده است.

۱۴۰۱ يکشنبه ۱۲ تير
ارسال مطالب
width=140
width=140
width=140
width=140
آدرس:اصفهان- خیابان جی شرقی-ارغوانیه--بلوار دانشگاه-دانشگاه آزاد اسلامی واحد خوراسگان-ساختمان اندیشه طبقه چهارم-تلفکس:-35354049-031
Powered by DorsaPortal