به سایت روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی واحد خوراسگان خوش آمدید.
width=3
صفحه اصلي سازمان مركزي 
اطلاعيه دانشگاه در يك نگاه
ارتباط با ما در باره ما
width=5
برگزاری چهارمین کنگره بین المللی روان تنی
/img/NoImage.jpg
 

به گزارش خبرنگار نسیم دانشگاه چهارمین کنگره بین المللی روان تنی از تاریخ بیست وششم تا بیست و هشتم مهرماه سال جاری در دانشگاه آزاد اسلامی واحد خوراسگان (اصفهان) برگزار شد.

مراسم گشایش این کنگره که با همکاری دانشگاه آزاد اسلامی واحد خوراسگان (اصفهان) و شش واحد دانشگاهی ازکشور آلمان برگزار شد از ساعت 9 صبح روز بیست وششم مهرماه درمحل تالار همایش های بین المللی امیرکبیر دانشگاه با تلاوت آیاتی چند از کلام ا.. مجید آغاز شد.

دراین آیین جمع کثیری از مسوولان دانشگاه ، میهمانان خارجی ، کارشناسان مربوط در سطح شهراصفهان استادان ، پژوهشگران و دانشجویان و نمایندگان رسانه های جمعی حضور داشتند.

چهارمین کنگره بین المللی روان تنی در برنامه های خود به ارزیابی و مداخلات روانشناختی در اختلالات روان تنی و به طور ویژه اعتیاد و اختلالات روان تنی پرداخت.

دکتراحمدعلی فروغی ابری رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحدخوراسگان (اصفهان) درابتدای این مراسم با نام ویاد خدا و درود و صلوات به پیامبر گرامی اسلامی (ص) و خاندان مطهرش ، مقدم میهمانان داخلی و خارجی را به این کنگره گرامی داشت.

وی افزود موضوع روان تنی همواره در جهان مطرح بوده ولی هنوز زمینه کار بسیاری دراین عرصه وجود دارد و بخش های مهمی از آن نیاز به بازشناسی و مداخله علمی دارد.

چهره ماندگار استان اصفهان گفت : بیماری های شایع درجهان اغلب ریشه و منشاء روانی دارند و علیرغم پیشرفت های وسیع در معالجات جسمی تا زمان تحقق آرامش روان ، این بیماری ها به مقصد معالجه قطعی و ریشه ای نخواهد رسید واین را همه ما باید باور کنیم ونسبت به آن کسب آگاهی نماییم. این کنگره در واقع تشکیل شده تا توجه و آگاهی همگانی را نسبت به اهمیت موضوع روان تنی ایجاد کند.

دکتر فروغی ادامه داد : یکی از گروه هایی که می توانند نسبت به نهادینه شدن این موضوع کمک کنند ، پزشکان هستند و پزشکی که در بررسی علت بیماری تاریخچه ای از وضعیت و شرایط روانی بیمار نمی گیرد درانجام معالجه قطعی او اغلب موفقیتی کسب نمی کند. من معتقدم که درتمام دوره های بازآموزی برای پزشکان به موضوع روان تنی باید به طور جدی واصول پرداخته شود.

گروه دیگری که درفرایند تحقق روان تنی نقش ویژه ای دارد ، خانواده ه هستند و مسوولیتی که درارتباط با تربیت فرزندان خود دارند. اگر در محیط خانواده شرایطی فراهم شود که اعضای آن سازگاری اجتماعی پیدا کنند واگر روند تربیت بچه ها به گونه ای باشد که آنان دچار آزردگی اجتماعی نشوند به یقین فضای مطلوبی برای پیشگیری از بروز بیماریهای روانی و درمان آن به وجود می آید.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی خوراسگان (اصفهان) به بیان خاطره ای اشاره کرد که روزی خبرنگاری از من سوال کرد در مورد غربت و جوان چه نظری دارید ؟ که در پاسخ او گفتم : گاهی فرزندان در خانواده خود غریب هستند و نه الزاماً دوراز خانواده خویش . شیوع اختلافات و کم مهری ها درآنان ایجاد غربت کرده است. گاهی همسری درخانواده خودش غریب است. همه اینها در واقع آزردگی روانی ایجاد می کند و در چنین فضایی ما چگونه انتظار داریم که اختلالات روانی درمان شود.

پس نتیجه می گیریم که خود مسئله غربت منشاء آزردگی روانی دارد .

ایشان خاطرنشان ساخت : پس ما باید کاری کنیم که منبع آزردگی و کانون تخریب روانی را درخانواده ها از بین ببریم .

دکتر فروغی افزود : سومین کانونی که در این قضیه نقش مهمی دارد ، آموزش و پرورش است و تاثیرات زیادی که می تواند در مناسبات خود با دانش آموزان و خانواده ها داشته باشد .

از دیگر عوامل موثر در موضوع روان تنی وضعیتی است که هر یک از ما به عنوان شهروند در آن بسر می بریم ، مثلاً بیکاری و عدم امنیت شغلی می تواند یک منبع بزرگ برای ایجاد آزردگی روانی باشد و مشکلات روانی را تشدید نماید و در همین ارتباط فقر زدایی ، دید و رفتار حمایتی و ایجاد نشاط شهروندی می تواند در کاهش مشکلات روانی شهروندان موثر باشد و شرایط مناسبی را برای رفاه و سلامت روانی آنان فراهم سازد .

رئیس دانشگاه گفت : سازمان های دولتی و غیر دولتی هم در افزایش یا تقلیل و درمان بیداری های روانی تاثیر قابل انکاری دارند ، گاهی مشکلات در سازمانها شکل می گیرد مانند تهدید امنیت شغلی ، برخورداری نادرست ، تنبیه ، تحقیر و ... بنابر این مدیران هم باید نسبت به اهمیت نقش خود در این ارتباط واقف باشند و سعی کنند با گسترش فرهنگ تکریم و ایجاد شادابی و تقویت انگیزه همکاران  زمینه های بروز بیمارهای روانی را از بین ببرند .

دکتر فروغی در بخش پایانی سخنان خود توصیه از از عارف نامدار ابوسعید ابی الخیر را نقل کرد ، وی گفت : در کتاب اسرار التوحید آمده است که انسان ها دو چیز را نباید هیچگاه فراموش کنند و دو چیز را باید حتماً از یاد ببرد از خداوند و مرگ هرگز نباید غافل شویم در عین حالا که انجام خوبی نسبت به دیگران و عدم انتظار پاداش و ستم و دشمنی دیگران در حق خویش را همواره باید فراموش کنیم و کینه ای به دل نگیریم زیرا در عفو لذتی است که در انتقام نیست .

حقیقتاً این توصیه های حکیمانه بستر بسیار مناسبی برای بهداشت روانی مردم فراهم می سازد .

دکتر فروغی در پایان چند فراز از سخنرانی خود را به زبان انگلیسی ارائه کرد ، لازم به ذکر است که به دلیل حضور مهمانان خارجی متن سخنرانی ها به طور زنده به زبان آلمانی هم ترجمه می شد .

سخنران بعدی این مراسم پروفسور سعید مشرف دهکردی بود که مجری برنامه ایشان را به عنوان دبیر علمی کنگره و هماهنگ کننده پروژه روان تنی در ایران معرفی کرد .

ایشان طی سخنان کوتاهی از ارزشمندی و جامعیت سخنان دکتر فروغی ابراز خرسندی کرد و از ایشان به خاطر طرح این موارد تشکر نمود ، وی اظهار امیدواری کرد که شرکت کنندگان در این کنگره دستاوردهای خوبی داشته باشند و مطالب ارزشمندی بیاموزند .

پس از پروفسور مشرف دهکردی نوبت به دکتر آقایی دبیر علمی دیگر کنگره رسید تا در خصوص تعداد مقالات و پوسترها و روند علمی کنگره گزارش ارائه دهد که طی مصاحبه جداگانه ای به آن پرداخته ایم .

دکتر مهداد دبیر اجرایی همایش نیز ضمن خوشامدگویی به حاضران و تشکر از حضور مهمانان خارجی گفت : ما زمان اندکی برای برگزاری این کنگره داشتیم و آنچه شما ناظر آن هستید به خاطر همکاریهای خوبی است که در سطح داخل و خارج کشور با ما انجام شد ، وی افزود : اگر کمبودی مشاهده می کنید من پیشاپیش عذرخواهی می کنم و امیدوارم کیفیت علمی کنگره کمبودهای اجرایی آن را جبران کند.

وی از دکتر آقایی دبیر کنگره که با وجود درگیری با بیماری این کنگره را از بستر بیماری هم حمایت کرد قدردانی نمود.

دکتر مهداد به مساعدت های آقای یگانه دبیر اجرایی کنگره در خارج از کشور که خود روان درمان گر هستند اشاره کرد و از تلاش های ایشان هم تشکر نمود. وی یادآور شد ما برای ایجاد امکان برای بهره برداری بهتر دانشجویان از برنامه های این کنگره توانستیم برای حضور آنان در کارگاه ها پنجاه درصد تخفیف را لحاظ کنیم .

ایشان در پایان از مجموعه همکاران انجمن رازی که در برگزاری این کنگره دانشگاه خوراسگان را مورد حمایت جدی قرار دادند سپاسگزاری کرد.

پس از پایان مراسم افتتاحیه ، با استقرار دکتر فروغی و چند نفر دیگر از استادان در جایگاه هیأت علمی اولین پانل کنگره شروع شد و برنامه ها طبق جدول زمانی طی سه روز ادامه یافت .

۱۳۹۸ چهارشنبه ۷ اسفند
ارسال مطالب
width=140
width=140
width=140
width=140
آدرس:اصفهان- خیابان جی شرقی-ارغوانیه--بلوار دانشگاه-دانشگاه آزاد اسلامی واحد خوراسگان-ساختمان اندیشه طبقه چهارم-تلفکس:-5354049-0311
Powered by DorsaPortal