به سایت روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی واحد خوراسگان خوش آمدید.
width=3
صفحه اصلي سازمان مركزي 
اطلاعيه دانشگاه در يك نگاه
ارتباط با ما در باره ما
width=5
اگر طرح آمایش سرزمین، از قبل از انقلاب اسلامی جدی گرفته شده بود و به اجرا در می آمد ما هم اکنون شاهد وقوع بحران کمبود آب در بخشهای مرکزی ایران نبودیم
/img/NoImage.jpg

 

     دکتر فروغی ابری با بیان این مطلب در مراسم افتتاحیه اولین همایش ملی بحران آب که با محوریت دانشگاه آزاد اسلامی واحد خوراسگان (اصفهان) و همکاری و مشارکت بیش از بیست مرکز علمی و دانشگاهی و اجرایی کشور درمحل سالن همایش های بین المللی این دانشگاه برگزار شد، ضرورت توجه جدی و عالمانه به مشکل آب اصفهان را ـ که یکی از ده شهر ثبت شده جهان در یونسکو است ـ مورد تاکید قرارداد و افزود : درحالی که در بخشهایی از جهان شدت بارندگی ها و وقوع سیل مشکل ساز شده است در قسمت های دیگری از جمله فلات مرکزی ایران خشکی و کمبود آب بحران ایجاد کرده است.

ایشان ادامه داد: اگر طرح آمایش سرزمین، از قبل از انقلاب اسلامی جدی گرفته شده بود و به اجرا در می آمد ما هم اکنون شاهد وقوع بحران کمبود آب در بخشهای مرکزی ایران نبودیم و با اجرای آن دراصفهان، صنایع بزرگی که هم اکنون استقرار یافته به وجود نمی آمد تا آب محدود و مصرفی مردم صرف تامین نیاز آنها شود و به اولویت ها و جانمایی طرح های توسعه به صورت منطقی و برنامه ریزی شده توجه می شد. این تجربه ها نشان می دهد که در واقعیت های اجتماعی باید به ارزش علم و دستاوردهای آن وهمچنین سرمایه های اجتماعی بیش از گذشته توجه شود و دراین فرآیند راهی جز اهمیت بخشیدن به آموزش و پرورش و دانشگاه وجود ندارد وافراد تحصیل کرده و آگاه و توانمند می توانند مشکل گشای مسائل جامعه باشند و با ویژگی هایی که در مردم ما وجود دارد من اطمینان دارم امکان فائق آمدن بر مشکلات کنونی وجود دارد.

دکتر فروغی خاطرنشان کرد : که ما نیازمند بینش و نگرش ملی هستیم و نباید مشکلات را کوچک و منطقه ای ببینیم و باید به منافع ملی توجه داشته باشیم. از جمله استان های اصفهان و چهارمحال و بختیاری از مناسبات و پیوندهای آنچنان قوی و مستحکمی برخوردارند که نمی تواند منابع آنها جدا از هم دیده شود. وجود پیوندهای بسیار سببی و نسبی و علایق اقتصادی و فرهنگی مشترک از جمله این پیوندهاست.

ایشان افزود به عنوان نمونه ، ما در سال های گذشته کمک کردیم تا دانشگاه آزاد شهرکرد راه اندازی شود و در واقع آن را پایه گذاری کردیم تا اکنون به عنوان یک دانشگاه فراگیر و جامع به کارخود ادامه دهد. این واقعیت در اغلب زمینه ها وجود دارد تا مبنایی برهمکاری های آینده باشد.

  دراین همایش که طی روزهای 25 و26 اردیبهشت ماه جاری با ارائه بیش از 260 مقاله در قالب سخنرانی ها و پوسترهای علمی برگزار گردید جمع کثیری از مدیران اجرایی استان، روسا و استادان دانشگاه ها، دانشجویان و مهمانان داخلی و خارجی حضور داشتند.

   مهندس شیشه فروش، مدیرکل مدیریت بحران استان اصفهان سخنران دیگر مراسم افتتاحیه این همایش بود. وی گفت: امروز کمبود آب یک دغدغه جهانی و بین المللی است و در کشور و منطقه ما نیز باید با یک دید فرابخشی به آن نگریسته شود و خیلی از دستگاه ها خود را درآن سهیم و شریک بدانند.

ایشان این سوال را مطرح کرد که آیا وقت آن نرسیده که حوضه های آبی پایدار شوند و به ثبات برسند؟

مدیرکل مدیریت بحران استان ، ریشه مشکلات آبی اخیر را عمل نکردن کشورهای توسعه یافته به معاهدات جهانی درخصوص حفظ سرزمین و جلوگیری از افزایش انتشار گازهای گلخانه ای دانست.

این مقام مسئول اجرایی استان خاطرنشان کرد واقعیت این است که ما دچار کمبود منابع هستیم و نباید در مصرف و برداشت آن بی رویه عمل کنیم و از یاد نبریم که انرژی ها به شدت محدود هستند. اگر می بینید امروز دراصفهان زاینده رود که نماد هویت و فرهنگ و تاریخ این شهراست و قدمتی هفت هزارساله دارد، احیا شده به خاطر تلاشها و همکاریهای نزدیکی بوده که طی سال های اخیر انجام شده است.

شیشه فروش افزود : خشکی رودخانه ها و از جمله زاینده رود یکی از تبعات مستقیم و اجتناب ناپذیر تخریب اقلیمی است که خود این پدیده بر تخریب بیشتر اقلیم اثر سوء می گذارد و ازجمله خشکی زاینده رود به نابودی تالاب ارزشمند گاوخونی منجر شد که درآن حدود پنجاه گونه جانوری زندگی می کردند واکنون اثری از آن به چشم نمی خورد.

مدیرکل مدیریت بحران آب استان خاطرنشان کرد : ما اصل سازگاری با خشکسالی را پذیرفته ایم و به همین دلیل درصرفه جویی آب و اجرای طرح های مربوط به آن پیشتاز بوده ایم و همه تلاش  کرده اند تا تهدیدها دراین زمینه تبدیل به فرصت شود.

 

     مهندس دائمی معاون وزیر نیرو در امورآب و آبفا نیز در مراسم افتتاحیه، ضمن سخنانی موضوع مدیریت به هم پیوسته منابع آب و توسعه پایدار را تشریح نمودند.

این مقام مسئول وزارت نیرو گفت : بیش از دو سوم از پهنه کشور ما دارای آب و هوای خشک و نیمه خشک می باشد که توزیع ناهمگون زمانی و مکانی بارش ها و منابع آب به عنوان یکی از ویژگی های اقلیم ایران مزید بر این علت شده است.

مهندس دائمی یادآور شدکه 97 درصد آب زمین در اقیانوس ها واقع شده و دعوا بر سربخش بسیار کوچکی از آب شیرین است که توزیع زمانی و مکانی متعادلی ندارد.

معاون آب و آبفای وزارت نیرو افزود: در عین حال که کشور ما از مناطق کاملاً خشک جهان به شمار می آید، ما بر روی کمربند خشکسالی هم قرار گرفته ایم و پیش بینی های جهانی حاکی از آن است که کشور ما تا سال 2050 جزو کشورهای کاملاً همراه با بحران آب قرار می گیرد.

مهندس دائمی که اسلایدهایی را حاوی آمار و اطلاعات علمی و پژوهشی ارائه می داد گفت : مدیریت آب به سه بخش تقسیم می شود : اول مدیریت آب بوم گرا که درآن توسعه شهرها و روستاها در کنار رودخانه ها صورت می گیرد و تمدن به تدریج شکل پیدا می کند.

دوم مدیریت آب سازه گرا که طرح هایی چون احداث سدها و موتورخانه های پمپاژ و ... در حیطه آن واقع شده است.

و در نهایت مدیریت به هم پیوسته که عمر تغییر آن کمتراز شصت سال است. وی درتشریح هریک از این روش ها خاطرنشان کرد : در مدیریت بوم گرا با فراوانی منابع آب مواجه هستیم و در واقع دراین شیوه منابع بیش از تقاضا است.

درمدل مدیریت سازه گرا ، که محصول توسعه صنعتی است و به دنبال آن نیازها افزایش می یابد ، میزان مصرف بیش از منابع موجود شکل پیدا می کند که اکنون در اوج این وضعیت هستیم.

بنابراین بهترین روش پرداختن به مدیریت به هم پیوسته است تا بتوانیم به وسیله آن به تعادلی نسبی دست یابیم.

 

   مدیرمنابع آبی کشور افزود : گاهی اوقات خشکسالی واستمرار وتکرار آن شرایطی بدتر از خشکی اقلیم را بر ما تحمیل می کند وگرنه تاریخ گذشته ما نشان می دهد ما قرن هاست که با خشکسالی مواجه هستیم که پیدایش قنات ها و بندهای آبی و قوسی قدیمی دلیل براین مدعاست.

 

   مهندس دائمی هشدار داد : ما اگر به توسعه پایدار فکر نکنیم مجبوریم منابع آب را تخریب کنیم و این فاجعه جبران ناپذیر درحال وقوع است . وی در پایان به اهداف توسعه پایدار از جمله : کاهش فقر، کاهش کمبود آب ، بهبود وضعیت زنان و کودکان ، حفاظت از اکوسیستم و محیط زیست ، توسعه بهداشت و... اشاره کرد ویادآور شد که باید بحران کنونی را به مدیریت پیشگیری تبدیل کنیم.

 

 دکتر ذاکر اصفهانی، استاندار اصفهان سخنران آخر مراسم افتتاحیه این همایش بود. وی با قدردانی از دانشگاه آزاد اسلامی واحد خوراسگان (اصفهان) به ویژه دکتر فروغی ریاست این دانشگاه و دکتر نجفی معاون پژوهشی واحد خوراسگان و دیگر دست اندرکاران و مدیران دستگاه های اجرایی مربوط استان که در برپایی این همایش اهتمام کرده و مشارکت داشته اند افزود: در 3 سال اخیر بیش از گذشته با پدیده خشکسالی مواجه بودیم که برای کنترل آن دانشگاه ها و استادان حمایت علمی خوبی از مابه عمل آورده اند.

ذاکر گفت : مشکل آب هم اکنون یک معضل بین المللی است که در برخی از مناطق استان ما نیز خودش را بیشتر نشان می دهد.

ایشان یادآور شد که مشکل خشکسالی درایران بسیار قدمت دارد به طوری که مبنای تئوریک قضاوت برخی از فلاسفه گذشته جهان برای کشورما براساس آن شکل گرفته و مناسبات اجتماعی و فرهنگی ما نیز برهمین اساس تعریف و تنظیم شده است.

استاندار اصفهان خاطرنشان کرد : که در گذشته میرآب ها ، مدیریت خرد آب را در مناطقی از کشور ما برعهده داشتند که با افزایش جمعیت و گسترش شهرها این ضرورت به صورت گسترده و کلان درآمده است و نباید فراموش کنیم که مناسبات کنونی نیز باید براساس چالش ناشی از خشکسالی و کم آبی شکل بگیرد.

وی برای مقابله با این مشکل تاکید کرد که دراستان ما هم زیرساخت های خوبی وجود دارد وهم از سرمایه انسانی ممتازی برخورداریم که باید از این ظرفیت ها برای حل این مشکل استفاده نماییم.

ایشان موضوع مدیریت آب را از اولویت های مسئولان استان دانست و به ویژه براهتمام جدی برای پایداری آب زاینده رود تاکید کرد و افزود ما در این سالها بیش از هر موضوع و زمان دیگری بر روی بحران آب سرمایه گذاری کرده ایم و برای آن اعتبارات قابل توجهی تامین نموده ایم.

ذاکر در پایان به اجرای چند طرح عمرانی دراین زمینه از جمله تکمیل طرح های انتقال آب به حوضه زاینده رود، تلاش فراگیر جهت تامین منابع آب استان ، موضوع انتقال آب خلیج فارس به منطقه مرکزی از طریق خرید تضمینی آب شیرین انتقالی از بخش خصوصی و انتقال آب از دریای خزر به کاشان اشاره کرد و اظهار امیدواری کرد این طرح ها در کوتاهترین زمان ممکن عملیاتی شود. استاندار اصفهان در پایان تاکید کرد که: حیات زیستی و فکری مردم اصفهان تحت تاثیر بحران آب است..

 

۱۳۹۹ سه شنبه ۱۲ فروردين
ارسال مطالب
width=140
width=140
width=140
width=140
آدرس:اصفهان- خیابان جی شرقی-ارغوانیه--بلوار دانشگاه-دانشگاه آزاد اسلامی واحد خوراسگان-ساختمان اندیشه طبقه چهارم-تلفکس:-5354049-0311
Powered by DorsaPortal