به سایت روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی واحد خوراسگان خوش آمدید.
width=3
صفحه اصلي سازمان مركزي 
اطلاعيه دانشگاه در يك نگاه
ارتباط با ما در باره ما
width=5
همزمان با هفته پ‍ژوهش
همزمان با هفته پ‍ژوهش

همزمان با هفته پ‍ژوهش
همايش ملي شهروند مسئول ،دانشگاه وامر به معروف ونهي از منكر آغاز شد
با پيام آيت الله العظمي مظاهري از مراجع تقليد وزعيم حوزه علميه اصفهان همايش شهروند مسئول ،دانشگاه وامر به معروف ونهي از منكر آغاز شد.
دقايقي پيش در سالن فردوسي دانشگاه آزاد اسلامي واحد خوراسگان با حضور اساتيد،ارائه دهنده گان مقاله‌ ‌هاي علمي پژوهشي ومسئولان استاني با پيام آيت الله العظمي مظاهري از مراجع تقليد وزعيم حوزه علميه اصفهان همايش شهروند مسئول ،دانشگاه وامر به معروف ونهي از منكر آغاز شد.
حجة اسلام ميردامادي رئيس نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاههاي آزاد اسلامي استان اصفهان پس از قرائت پيام مرجع عاليقدر حضرت آيت الله العظمي مظاهري به اين همايش گفت:با فعاليتها وديد ‍ژرف نگر معاونت فرهنگي دانشگاه آزاد اسلامي به حمدالله زمينه هاي خوب ومساعدي براي انجام فعاليت هاي فرهنگي به خصوص امر به معروف ونهي از منكروجود دارد
وي در ادامه افزود :با توجه اين زمينه خوبي كه از لحاظ انجام فعاليت هاي فرهنگي وجود دارد خود ما نيز بايد به انجام اين امر مهم در سطح دانشگاه اهتمام بورزيم وبراي اجرايي شدن هرچه بهتر آن تلاش كنيم
حجة اسلام و المسلمين سيد مجتبي ميردامادي رئيس نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاههاي آزاد اسلامي منطقه 4 در ادامه گفت:اجرايي شدن امر به معروف و نهي از منكر در جامعه و دانشگاه مظلوم واقع شده است وبايد با برگزاري چنين همايشها ونشستهاي علمي بتوانيم راهكارهاي علمي وعملي مناسبي را براي احياي اين فريضه ودستور الهي پيدا كنيم.
وي با اشاره به آيات قرآن در مورد اهميت و ضرورت اجرايي شدن فرمان الهي گفت: با جستجو در آيات قرآن مشاهده مي نماييم كه يكي از دستورات مهمي كه خداوند متعال به پيامبر ابلاغ فرموده است در مورد اجرايي شدن امر به معروف و نهي از منكر در جامعه اسلامي ميباشد.
حجة اسلام و المسلمين سيد مجتبي مير دامادي در پايان سخنان خود تاكيد كرد: اين امر و واجب الهي در جامعه دانشگاه به نحو مطلوب و شايسته اي انجام نخواهد پذيرفت مگر آنكه همه افراد خود را در اجرايي شدن اين امر مهم مسئول بدانند و به اين امرواقف باشند كه اجرايي شدن امر به معروف و نهي از منكر مخصوص قشر خاص ويا ارگان وافراد محدودي نمي باشد تا بتوانيم شاهد جامعه و دانشگاه اسلامي باشيم.

دكتر محمد مهدي مظاهري معاون فرهنگي دانشگاه آراد اسلامي در آئين گشايش همايش ملي شهروند مسول، دانشگاه و امر به معروف منهي از منكر ضمن گراميداشت يادو خاطره امام راحل وشهداي والامقام هشت سال دفاع مقدس گفت :
به تعبير استاد شهيد مطهري در وجود تمام انسانها حس پرستش يا به تعبير ديگر حس ديني وجود دارد واين حس مخصوص خداوند متعال است و تمام انبيائ الهي آمده اند تا نوع پرستش صحيح را به بندگان بياموزند
وي با بيان اين مطلب كه امر به معروف ونهي از منكر هم در قول و هم در عمل از نظر محتوي مساوي است تاكيد كرد :
ما بايد به ظرورت ترويج فرهنگ امر به معروف و نهي از منكر بر پايه هاي علمي وپ‍‍‍‍‍‍ژوهشي در محيط دانشگاه اهتمام بورزيم چراكه مخاطبان محيط دانشگاه فرهيختگانند واين نكته حائز اهميت است
وي افزود : در خصوص اجرايي شدن اين فريضه الهي رسالت دانشگاهها وحوزه هاي علميه بيش از ساير نهادها سنگين است و اميدواريم ماحصل اين همايش بتواند با معيارهاي پژوهشي باشكل ومحتوي و نتايج و رويكرد علمي منطبق باشد.
دكتر محمدمهدي مظاهري در ادامه افزود : در دانشگاه آزاد اسلامي 360 پژوهش پيرامون مباحث نماز صورت گرفته است گرچه متاسفانه اين نهاد مردمي مورد بي مهري ونامهرباني حوزه سياست واقع شده است
وي اظهار اميدواري كرد كه لااقل در عرصه دين و فرهنگ اين گونه نباشد و شاهدان عيني با رويكرد عقلائي و منطقي به اين مجموعه آموزش عالي كشور بنگرند.
وي پرهيز از افراط و تفريط در خصوص اين دو فرضيه الهي را ضروري دانست و تصريح كرد : به تعبير امام راحل و عظيم الشان كارخانه انسان سازي حوزه ودانشگاه است اما بگونه اي كه در آن رافت اسلامي و اعتدال ديني وجود داشته باشد و كانونهاي شهروند مسئول در سراسر دانشگاه آزاد اسلامي به اين مسئله اهتمام داشته باشند.
رئيس منطقه 4 دانشگاه آزاد اسلامي شناسايي معاريف و منكرات را مهم دانست و افزود : در اديان مختلف تعاريف متفاوت است واين فريضه جزء مشتركات اديان ونكات افتراق آن محدود ميباشد
معاون فرهنگي دانشگاه آزاد اسلامي در بخش ديگري از سخنان خود بااشاره مباني فقهي وشرعي اين دو فريضه واجب تاكيد كرد و گفت : همخواني اين دو مقوله در دستورات دين ماست وبراي ارتقاء سلامت اجتماعي، اصلاح وآرامش جامعه، كمك به ديگران در جلوگيري از از انحرافات و فساد اجتماعي اجراي فريضه امر به معروف ونهي از منكر در جامعه اسلامي لازم الاجرا است .
دكتر محمد مهدي مظاهري در ادامه افزود : در پژوهشهاي انجام شده در اين خصوص تحقيقات نشان داده است كه داشتن احساس مثبت مخاطب، امري اجتناب ناپذير است ودر صورتي كه آمران به معروف وناهيان از منكر رفتار ناپسندي داشته باشند و اعتدال و رافت ديني را مد نظر قرارندهند اين دو فريضه الهي ابتر باقي خواهد ماند.
وي خطاب به ومسئولان كانونهاي شهروند مسئول افزود : آگاهي و آموزش صحيح در ارتباط باعلوم مختلف از جمله روانشناسي و جامعه شناسي كليد راهگشايي در جهت اجراي اين دو فريضه است.
معاون فرهنگي دانشگاه آزاد اسلامي افزود : افزايش سطح آگاهي مخاطبان و عواقب ترك انجام به اين دوفريضه بايد با تبيين حس مسئوليت پذيري تقويت شود.
ريس منطقه 4 دانشگاه آزاد اسلامي در پايان افزود : با توجه به تاكيدات مقام معظم رهبري حضرت الله العظمي خامنه اي بر داشتن بصيرت ديني لازمه تمام احاد دانشگاهيان است وبا توجه به اين دستور دانشگاه آزاد اسلامي حمايت خود را از پايان نامه هايي با موضوعات فرهنگي اعلام ميدارد وبر لزوم توجه همگاني بر اجراي اصل 8 قانون اساسي تاكيد كرد.
معاون فرهنگي دانشگاه آزاد اسلامي واحد خوراسگان گفت: امر به معروف و نهي از منكر به حق جزء آموزه هاي است كه هميشه مورد توجه خير خواهان جامعه اسلامي در همه ي عصر ها و نسل ها بوده است و به همين دليل است كه اين آموزه اصيل و بنيادي جايگاه ولايي در جامعه دارد.
دكتر رضا اسماعيلي در آيين گشايش همايش ملي شهروند مسئول، دانشگاه و امر به معرف و نهي از منكر افزود:امر به معروف و نهي از منكر دكترين است كه مي تواند بحرانهاي مهم زندگي اجتماعي انسان معاصر و بسياري از جوامع كه با آن درگير هستند را مرتفع نمايند.
وي بخشي از بحرانهاي جامعه كنوني را از قبيل عدم مسئوليت پذيري،بي نظمي اجتماعي و فساد اخلاقي را بر شمرد و گفت:ما بايد براي گذر از بحران هاي كنوني گفتمان امر به معروف و نهي از منكر را سر لوحه ي كار هاي خود قرار دهيم تا بتوانيم به وضع موجود،توسعه و رونق بخشيم .
وي با اشاره به موضوع همايش اظهار داشت هدف اين همايش تبيين مفهومي و نظري اين آموزه مهم است و اميدواريم بتوانيم به راهكارهاي قابل قبول و اجرايي نايل شويم.
وي تاكيد كرد:براي بسط گفتمان امر به معروف و نهي از منكر نخست لازم است قلم موضوعي آن را تبيين و سپس روش صحيحي در خصوص آن اتخاذ نمود تا با نظريه پردازي و آزاد انديشي اين گفتمان ها دوام يابد.
دكتر اسماعيلي در پايان تصريح كرد:اميد است با تعريف دقيق اين آموزه در كرسي نظريه پر دازي در حوزه علوم انساني و جامعه علمي بتوانيم با توسعه فرهنگ امر به معروف و نهي از منكر در دانشگاه محيطي با نشاط و جذابي را براي فرهيختگان به وجود آوريم.
دكتر عليرضا ذاكر اصفهاني استاندار اصفهان :
امروز شاهد دموكراسي آزاد همراه با حقوق شهروندي در جامعه هستيم
استاندار اصفهان در آيين افتتاح همايش ملي شهروند مسئول ، دانشگاه و امر به معروف و نهي از منكر با اشاره به حقوق شهروندي در جوامع كنوني گفت:در ايران امروز شاهد دموكراسي آزاد در اين مقطع تاريخي در ميهن عزيزمان ايران اسلامي مي باشيم.
استاندار اصفهان افزود حقوق شهروندي حقوقي دو طرفه است كه يك طرف آن را مردم و طرف ديگرش را نظام سياسي و حاكميت تشكيل مي دهد و اين دو از هم جدا نا شدني مي باشند.
دكتر عليرضا ذاكر اصفهاني در ادامه گفت:حقوق شهروندي تنها به حوزه اجتماعي مربوط نمي شود بلكه حوزه هاي دذيگر هم چون سياست را با خود درگير مي كند و ما در انتخابات اخير با عمق و مفهوم انديشه حقوق شهروندي بيش از پيش آگاه شديم.
وي با اشاره به ايام محرم و حادثه كربلا و لبيك نداي امر به معروف و نهي از منكرتوسط حضرت ابا عبدالله الحسين تصريح كرد:اين حركت تاريخي امام و يارانش ناشي از يك بصيرت و شناخت اجتماعي است كه حقوق شهروندي در اين قلمرو مد نظر قرار گرفته است.
وي در پايان افزود شهروند مسئول كسي است كه با حقوق شهروندي آشنا است و با چهار چوب ديني به اين دو فريضه الهي نگاه مي كند و سعي مي كگند منطبق با موازين اسلامي به امر معروف و نهي از منكر به پردازد.
علي اصغر بيگي دبير اجرايي همايش ملي شهروند مسئول ، دانشگاه و امر به معروف و نهي از منكر طي گفتگو با روابط عمومي دانشگاه آزاد اسلامي واحد خوراسگان گفت: تعدا مقالات رسيده به دبيرخانه همايش 50 عنوان بود كه از اين تعدا 10 مقاله به عنوان سخنران كليدي و 35 مقاله به صورت ارائه طي دو روز ارائه مي شود.
رئيس شوراي فرهنگي منطقه چهار دانشگاه آزاد اسلامي افزود: اميدواريم اين همايش با اعتقاد به كرامت انساني و ايجاد ساز كاره هاي باز دارنده در خصوص متجاوزان به حريم اجتماع بتواند حس مسئوليت همگاني را بر انگيزد و همگان بتوانند پايه ها و ستون هاي اين خيمه بزرگ را بنا كنند.
وي در پايان افزود:مزين شدن جامعه به اين دو فريضه بزرگ اسلامي مي تواند دروازه رسيدن به تمدن اسلامي را فراهم كند.
لازم به ذكر است اين همايش به مدت دو روز 24 و 25 آذر ماه در دانشگاه آزاد اسلامي واحد خوراسگان در حال برگزاري مي باشد.

 

 

 

۱۳۹۸ چهارشنبه ۷ اسفند
ارسال مطالب
width=140
width=140
width=140
width=140
آدرس:اصفهان- خیابان جی شرقی-ارغوانیه--بلوار دانشگاه-دانشگاه آزاد اسلامی واحد خوراسگان-ساختمان اندیشه طبقه چهارم-تلفکس:-5354049-0311
Powered by DorsaPortal